nadýmání
Posted in Nezařazené

Nafouklé břicho, bolesti až křeče v břišní oblasti, plynatost? To jsou hlavní příznaky nadýmání. Nepříjemného problému, který jednou za čas potká snad každého z nás. Nadýmání pravidelně trápí až 30 % lidí, od kojenců po seniory. Většinou jde o krátkodobý problém, který je obvykle následkem špatné stravy. Nadýmání obvykle není nebezpečné, spíše bolestivé. A proto přinášíme pár tipů jak s nadýmáním bojovat.

Příčiny nadýmání

nezdravé jídlo

Potraviny, které způsobují nadýmání

Mezi tyto potraviny řadíme například luštěniny, obiloviny, jednoduché cukry, mléko, potraviny s obsahem glutamátu sodného, příliš slané potraviny, sycené nápoje nebo potraviny s velkým množství vlákniny. Špatnému trávení obzvlášť přispívá špatná kombinace potravin, jako je třeba kombinace ovoce se zeleninou, nebo sacharidů s obilovinami.

Alergie

Pokud se u vás nadýmání objevuje například po požití mléka, ořechů a obilovin, měli byste zpozornit. Je tu totiž šance, že jste na danou potravinu alergičtí. Zjistit to můžete tzv. vylučovací metodou či vyšetřením u lékaře.

Pití při jídle

Nadměrná konzumace tekutin při jídle způsobuje ředění žaludečních šťáv a trávicích enzymů, což narušuje správné trávení a přispívá k nadýmání. Pokud to jde, počkejte, až dojíte nebo v nejlepším případě ještě chvíli po jídle, než se napijete.

Mezi další příčiny patří například nadměrné zadržování tekutin, z důvodu hormonálních změn, nedostatečná produkce žaludeční kyseliny a trávících enzymů, či záněty a vředy na střevní sliznici.

Jak se nadýmání zbavit

čaj

Jezte správně

Je důležité jíst pomalu a dobře jídlo přežvýkat. Při nadýmání si nepomůžete ani přejídáním.

Pitný režim

Měli byste vypít 2 – 2, 5 litrů vody denně. Snažte se pít neperlivou vodu, nebo neslazené bylinkové čaje. Naopak se vyhněte nápojům syceným.

Pohyb

Asi si říkáte, že pohyb po jídle není moc lákavý, ale zkuste si po obědě zajít na krátkou procházku, která vám dobře rozhýbe střeva. Hned uvidíte, jak se vám uleví.

Bylinky

Proti nadýmání pomohou také bylinky, například máta, šalvěj, kmín, anýz, fenykl nebo petržel. Z těchto bylinek si připravte odvar a popíjejte během dne. Dále také čaj ze zázvoru s citrónem, nebo zkuste žvýkat čerstvou petržel.

Dalším dobrým pomocníkem je také náš Likokid na bázi extraktu z rostliny plavuně, která je známá svou schopností zmírnit zažívací obtíže a plynatost.

Váš expert na přírodní bylinné přípravky – DRKH.cz s tradicí více než padesát let!

Napište co hledáte a zmáčkněte Enter pro vyhledání.

Nákupní košík
Translate »