Posted in Nezařazené

Přírodní bylinné přípravky – opravdu pomáhají, či je to pouze mýtus?

Postoj veřejnosti k bylinkám a jejich využití při léčení nejrůznějších zdravotních problémů a neduhů poznamenává přítomnost dvou poměrně silných extrémů. Jeden z nich odmítá používání bylinek jako zpátečnické a takové, které nikdy nemůže vést ke stejně kvalitnímu výsledku jako moderní farmakologie. Na druhé straně stojí názor, podle kterého jsou bylinky naopak vždy nadřazeny moderním syntetickým lékům, bez nichž se člověk vždy bez problémů obejde. Jak už to bývá, není od věci řídit se pravidlem zlaté střední cesty. Bylinné přípravky jistě v některých případech fungují, stejně jako je v jiných případech nepostradatelná moderní medicína. Do jaké míry jsou tedy bylinky funkční a účinné?

Historie

Lidstvo spoléhalo na léčivou sílu bylin již od pravěku a nebyla to jen slepá víra, která by jim velela věřit v uzdravení. Mnohé byliny totiž obsahují rozličné účinné látky, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny, křemičitany a mnohé další. V historii se odborníkům na byliny říkalo různými způsoby – šamani, kouzelníci, medicin-mani, báby kořenářky… ti všichni znali byliny a jejich schopnosti dokonale. Dnes se bylinky chodí nakupovat do specializovaných obchodů. Jsou ale účinné tak, jako v dobách minulých?

Vždy je na místě opatrnost

Pro to, aby byla bylinka účinná, je třeba, aby byla dávkována ve správném množství a správným způsobem. Doba louhování nebo využívání kůry či kořenů do varných sáčků mají velký vliv na účinnost daného přípravku. Platí také, že příliš jemné drcení listů může účinné látky ničit. Je tedy patrné, že bylinné přípravky mohou být dobré i špatné a úlevu přinést mohou, stejně jako nemusí. Dbejte proto na to, abyste si vybírali bylinné přípravky zavedených značek, u kterých si bude moci být jistí kvalitou bylin i jejich zpracováním. Jako například u nás – DRKH.cz!

Napište co hledáte a zmáčkněte Enter pro vyhledání.

Nákupní košík
Translate »